Intervju s Sekiguchijem Komeijem, 21 predstavnikom Musô Jikiden Eishin ryû iaijutsu,

Kdo je Sekiguchi Komei?

Sekiguchi Takaaki Kōmei [関口 高明] je 21. legitimni predstavnik starodavne šole (Kory Bujutsu) za risanje japonske saberje Musō Jikiden Eishin Ryū Iaijutsu [無 無 雙 直傳 合術], ki jo je Yamauchi družine v liniji v liniji v liniji tokije priznano s strani Združenja japonskih tradicionalnih borilnih šol ali Nihon Kobudō Kyōkai s sedežem v Nippon Budōkan. Dejavnosti njegove skupine so zbrane v združenjih, ki jim predseduje, Kōmei Jyūku, ki ga je sam ustanovil v 80-ih, potem ko je prejel nasledstvo v šoli, in Nippon Koden Bujutsu Renmei, ki ga je ustanovil njegov učitelj, 20. predstavnik Musō. Jikiden. Eishin ryū iaijutsu Onoe Masamitsu.


Intervju

Februarja 2016, med letnim seminarjem, ki ga je vodil mojster Sekiguchi v centru Nippon Budôkan Kenshû, na območju kampusa univerze borilnih veščin Katsuura ali komentar Katsuura Budō Daigaku 1, smo dobili priložnost, da izvedemo ta intervju , iz japonščine prevedla Minori Makita (predstavnica šole, ki jo vodi Sekiguchi Komei za francosko regijo Normandija) in Aki Nakayama (diplomant hispanistike na Tokijski univerzi za tuje študije).

Marcos Sala: Sekiguchi sensei, najlepša hvala, da ste privolili v ta intervju, zdaj pa bom, če dovolite, postavil nekaj vprašanj.

Moje prvo vprašanje je o vašem treningu japonske sablje, kdaj je bil vaš prvi stik z njo?

Sekiguchi Kōmei: Z borilnimi veščinami sem se začel ukvarjati s kendojem v srednji šoli, to je bil moj prvi stik z načinom japonskega meča. Vendar se v kendōju ne uporablja pravi meč, ampak je bambusova igrača. Bil sem tudi v srednješolski ekipi v judu. Bil sem zelo šibke polti, a sem se trudil po najboljših močeh. Moj oče je bil močan človek, policist, in hotel sem biti tako močan kot on. Ko sem začel svoje delovno življenje v podjetju Takashimaya, sem postal del judō ekipe podjetja. Udeleževal sem se medpodjetniških tekmovanj in deželnih prvenstev, zame pa je bila ta praksa le hobi. Tisto, kar sem najbolj cenil v tistih dneh treninga kendoja in juda, niso bili nauki, ki sem jih prejel, ampak čudovite ljudi, ki sem jih srečal, tako moje učitelje kot svoje senpaje (starejše sošolce). Niso me učili pravih borilnih veščin, so me pa naučili veliko o življenju.

Pri 20 letih so mi povedali za iaijutsu dōjō. Nisem vedel, kaj je to, rekli so mi, da je to umetnost risanja japonske sablje. Sprva se mi je zdelo nekoliko neumno, da se disciplina lahko osredotoča samo na to. Tako sem šel v Meibukan dōjō in srečal svojega učitelja Onoe Masamitsuja, dvajsetega predstavnika starodavne šole (koryû bujutsu) Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu. Z njegovim učenjem sem se naučil, da je ta disciplina avtentični bujutsu, borilna veščina, ki so jo vadili samuraji in ki je bila preizkušena v boju. To je bil moj prvi pravi stik z japonsko sabljo. Pri mojstru Onoeju sem se naučil tudi dve drugi starodavni šoli, ki so ju izvajali samuraji: Tenshin Koryū in Asayama Ichiden ryū. Toda nobena ni osredotočena na rokovanje s katano, obe šoli se osredotočata na boj z rokami. Majhno orožje se včasih uporablja v Tenshin Koryū, vendar so to bodala ali skrito orožje. V Asayama Ichiden ryū se včasih uporabljajo katana, dolga palica ali bō ali srp ali kama, vendar to ni njihova posebnost. Istočasno, ko sem začel trenirati pri Onoe senseiju, sem začel trenirati tudi karate v stilu Gōjū, pri mojstru Gōgenu Yamaguchiju. Naučil me je tudi o uporabi telesa v borilnih veščinah, čeprav z njim nisem delal katane.


MS: Kaj je za vas pomenilo, da ste prejeli oddajo teh treh šol?

SK: Marsikdo me sprašuje, kaj ste prejeli z naslednikom? So vam dali denar, darila? Prejel nisem ničesar, le odgovornost za ohranjanje naukov svojih učiteljev. Običajno je nasledstvo prepuščeno starejšemu dōjoju; če se mojster upokoji pri 80 letih, za svojega naslednika običajno določi 60-letno osebo. V mojem primeru sem bil eden najmlajših, pri 39 letih mi je Onoe sensei dal nasledstvo šole Musō Jikiden Eishin. Veliko učencev, starejših od mene, se je razjezilo in zapustilo šolo, drugi so začeli poučevati nepooblaščeno, prepoznali so Onoe senseija kot zadnjega sôkeja šole, a ne mene, kljub temu, da je bila to Onoejeva življenjska odločitev. Po mojem imenovanju je ostalo samo štiri ali pet ljudi. Moja pokojna žena, Sekiguchi Ryōko, je bila ena izmed njih, prav tako Fujii Katsuko, ki danes vodi šolo, ko sem zdoma z Japonske in vodi seminarje. Kot rečeno, so nasledniki šole največkrat že v pokoju, zato se ji lahko popolnoma posvetijo. V mojem primeru ni bilo tako, moral sem dati odpoved, zaradi česar sem bil v sporih z mamo in sestrama. Prva leta nasledstva so bila čas finančne stiske in bojev z mnogimi znanimi in neznanimi ljudmi. Veliko ljudi je prišlo k mojemu dōjoju, da bi me obtožili, da nisem pravi dedič. Imeli smo preizkušnje, a na koncu me je najprestižnejše združenje tradicionalnih borilnih veščin (Nihon Kobudō Kyōkai) izbralo za predstavnika Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu.Tudi dejstvo, da vnuk Onoe senseija, Onoe Masato trenira pod menoj, se obrne na naš honbu dôjô (sedež) v Shinagawi (Tokio), legitimira odločitev mojega učitelja o mojem nasledstvu, ki ga priznava celotna družina Onoe.

Toda nisem preživel vojne, niti mi ni bilo treba tvegati življenja z mečem, zato sem lahko srečen. Pred menoj je dvajset ljudi ohranjalo to šolo pri življenju v veliko hujših časih od mojih, zato je najboljše, kar lahko storim, to, da jih poskušam posnemati in storiti vse, kar je mogoče, za dobro šole.

Onoe sensei mi je zapustil tudi deseto zaporedje Tenshin Koryū, vendar ga nisem sprejel, ker se mi ni zdelo združljivo z vsem delom, vključenim v ohranjanje Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsuja pri življenju.

Asayama Ichiden ryū sem se naučil tudi od Onoe Masamitsu, vendar od te šole nisem prejel ničesar.


MS: Bi lahko z nekaj besedami opredelili šolo, ki jo zastopate?

SK: Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu je šola, ki jo je konec 16. stoletja ustanovil Hayashizaki Jinsuke Shigenobu (1540-?), v severnem delu Japonske, v Yamagati. Bil je član klana Mogami, vendar je bil njegov oče umorjen in je moral pobegniti v izgnanstvo. Ravnanje s katano je študiral kot kenjutsu, a se mu to ni zdelo dovolj. Opravil je več musha shugyō (bojevniških romanj) in na enem od njih je sto dni meditiral v gorah Murayama, kjer je prejel božansko razodetje, da je ustvaril prvo šolo, specializirano za risanje japonske sablje. Ustanovitelj naše šole je bil eden najslavnejših samurajev v japonski zgodovini, sam Toyotomi Hideyoshi pa je rekel, da samo bogovi lahko presežejo njegovo veščino. Iz te šole so izšli številni drugi. Večina japonskih šol za vlečenje sablje, ki obstajajo danes, izvira iz tega samuraja. Na primer, druga generacija šole, Tamiya Heibei Narimasa, je ustanovila Tamiya ryū iaijutsu, tretja generacija šole, Muraku Nyūdō Kinrosai, pa je ustanovila Shin Musō Muraku ryū iaijutsu. Številni nasledniki šole so služili pomembnim fevdalcem, kot sta Nagano ali Ii, vendar je bilo najpomembnejše suženjsko razmerje z družino Yamauchi. Sedma generacija naše šole se je imenovala Hasegawa Mondonosuke Eishin no Shigenobu in ustvarili so drugi sklop kate za našo šolo. Bil je zelo pomemben samuraj, tako da se ime naše šole nanaša nanj in ne na ustanovitelja. Musō Jikiden Eishin ryū pomeni: neposreden in neprimerljiv prenos Eishinovega stila. Rodil se je v fevdu Tosa na otoku Shikoku, služil je v Edu, a se je vrnil v Toso, ko se je upokojil, kjer je treniral osmo generacijo: Arai Seitetsu Kiyonobu. Od devete generacije, Hayashi Rokudayū Morimasa (1661-1732), so šolo zaščitili fevdalni gospodje iz klana Yamauchi, saj je bila uradna šola fevda Tosa. Od konca 17. stoletja do začetka 20. stoletja šola ni zapustila Tosa. Šola je sestavljena iz treh serij oblik iaijutsuja, ki jih lahko vadimo sami. Sedemnajsta generacija Ōe Masaji Shikei (1852-1927) je te serije preimenovala v: seiza no bu ali sedeči del, tate hiza no bu ali polsedeči del (z dvignjenim enim kolenom) in oku iai ali napredne tehnike. Ta zadnja serija ima del iz polsedečega položaja, imenovan oku iai iwaza, in stoječi del, imenovan oku iai tachiwaza. Imamo tudi dve drugi seriji stopalnega iaijutsuja: bangai v treh oblikah in bangai v petih oblikah tōryū. Poleg tega ima šola dve seriji kate za vadbo v paru, to je nekaj podobnega kot kenjutsu, čeprav uporabljamo samo iaijutsu tehnike. Te serije se imenujejo: Tachi uchi no kurai nanahon no kata s sedmimi stoječimi oblikami in tsume iai no kurai s petimi oblikami in pol v polsedečem položaju in petimi oblikami in pol v stoječem položaju.


MS: Pravite, da predstavljate družino linije Yamauchi tokijske linije, ali obstajajo druge družine in linije v tej šoli?

SK: Da, sedemnajsta generacija šole Ōe Masaji Shikei na začetku 20. stoletja je podelila približno sedemnajst dovoljenj za prenos ali kongen no maki. Mnogi od njih so bili starejši in so umrli brez težav, drugi pa so oblikovali lastne družinske linije. Od sedemnajste generacije znotraj Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu ni enotne nasledstvene linije. Danes mislim, da sta od prvotnih sedemnajstih ostali samo še dve ali tri vrstice. Vojvoda Yamauchi Toyotake Hōken (1903-1946) je bil eden od teh sedemnajstih ljudi, ki so prejeli najvišji čin. Toyotake je bil vnuk zadnjega fevdalnega gospodarja Tosa, Yamauchi Toyoshige Yōdō, ki je tudi treniral našo šolo. Zato se naš slog imenuje tonosama no iai (iai fevdalca). Toyotake je šel poučevat najprej v Kjoto in nato v Tokio, na žalost je po vrnitvi iz vojne v Mandžuriji umrl zelo mlad, za tifusom. V Kjotu imajo svojo linijo s svojimi generacijami. V Tokiu ga je nasledil Kono Kanemitsu kot devetnajsta generacija, nato moj učitelj Onoe Masamitsu kot enaindvajseta generacija in končno jaz kot enaindvajseta generacija.

MS: Ker moja diplomska naloga obravnava pritrdilne dele japonske sablje, sem želel vprašati, ali je Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu v zgodovini uporabljal katero koli vrsto tsube (stražar) ali drug poseben del.

SK: Ne. Musō Jikiden Eishin ryū je zelo stara tradicija, ki je nastala pred obdobjem Edo (1603-1868). Nemogoče je, da bi šola stoletja ostala nespremenjena, ne da bi se spremenila. Če želite ostati učinkoviti, se morate sčasoma spremeniti. Bila so obdobja, v katerih so uporabljali manjše sablje, druge daljše ... Ustanoviteljska sablja je bila zelo velika, merila je meter rezila, zato so bile najstarejše tehnike naše šole izdelane za dolge sablje. Ne vemo, ali se je ta dolžina katane ohranila v obdobju Edo, logično je, da so uporabljali krajše, zlasti samuraji, ki so služili v mestu Edo, kot je bil primer šeste generacije, Bannō Danoemon no Jō Nobusada in sedmi, Hasegawa Mondonosuke Eishin no Shigenobu. V letih pred obnovo Meiji je šestindvajseta generacija Goto Magobei Masakatsu Seiryō (?-1898) začela uriti Tosa samuraje z velikimi meči. Listi so bili širši kot običajno in so merili med 80 cm in 91 cm. Sedemnajsta generacija, Ōe Masaji Shikei, je prav tako sodelovala v vojnah Bōshin. Bil je oseba, ki je v dobi Meiji reformirala šolo, da bi jo prilagodila novim časom miru. Eden od ukrepov, ki jih je naložil, je bila uporaba za trening sablj, dolgih od 70 do 75 cm. Vendar je eden od njegovih učencev, Yamauchi Toyotake Hōken, uporabil svojo politično moč kot vojvoda Kōchija, da je še naprej uporabljal velike sablje. Iz tega razloga je samo naša linija ohranila to uporabo.

Kar zadeva nosilce sabelj ali koshirae, so v vsaki dobi sledili modi. V Tosi so bile zelo pogoste tsube z veliko sukashi (praznjenje) z maru (krožnimi) ali nademaru (ovalnimi) oblikami in z gladkimi maru ali kaku mimi (zaobljenimi ali štirikotnimi robovi), brez koniku (brez reliefa). Ko pa je samuraj moral v Edo, zaradi obveznega izmeničnega bivanja ali sankin kōtai, jih je zamenjal za kenjō tsube ali protokolarne stražarje. Ti ščitniki so bili preprosti, iz železa ali šakudoja (zlitine zlata in bakra) in so lahko imeli nekaj okrasja v zlatu skozi zōgan (damascen). Nožnice ali saya so morale biti tudi črne, z uporabo urushi laka in s preprostim okrasjem družinskega grba, ki je lahko šel v makie (zlato in lak). Vrvica ročaja ali tsukamaki je bila nekoč tipa hineri, v temnih tonih, črni, modri ali temno vijoličasti. Kar zadeva rezilo, temper line ali ravni tip hamon ali suguha, ki je bil včasih zelo cenjen. Vendar je vse to zelo relativno. Samuraj Edo je sledil modi, praktikant od Meijija naprej pa je moral pri treningu paziti na svoj žep. Vemo, da je naša osemindvajseta generacija, vojvoda Yamauchi Toyotake Hōken, vsak mesec zamenjala tsukamaki.


MS: Kako pomemben sta tsuba ali tōsōgu (sabljasti konji) v Musō Jikiden Eishin ryū iaijutsu?

SK: Če mislite estetsko, poleg tega, kar sem vam pravkar povedal, to sploh ni pomembno. Toda v Eishin ryū veliko uporabljamo tsubo in kashira (gumb). V seriji tachi uchi no kurai nanahon no kata oblika številka pet, Tsuba dōme, temelji na bloku tsuba. Dve osebi naredita navpični rez navzdol ali kirioroshi, vendar nobeden ne more razviti svojega reza, ker sta njuna meča medsebojno blokirana. V peti kati serije tate hiza no bu, Oroshi; V šesti kati serije oku iai tachiwaza, Yukichigai, in v osmi kati serije tsume iai no kurai, Ganseki otoshi, uporabimo kashiro, da udarimo nasprotnika v obraz. Poleg tega obstajajo različice osnovnih oblik, v katerih uporabljamo saya in sageo (obročna vrvica). Za vse to je pomembno, da imamo dobre kose v nosilcu naše sablje.

MS: Ali obstaja kakšna šola ali tsubakō (umetnik za tapete), ki vam je še posebej všeč?

SK: Šola Gotō je verjetno najbolj znana. Vendar pa ne maram tsube iz mehke zlitine s preveč zlata in srebra, raje imam nekaj robustnega in preprostega, kot je Akasaka tsuba, ki popolnoma odraža duh Edo bushi. Zdaj pa govorim, da občudujem. Vaditi tsubo z veliko sukašijev, kot sta Tosa ali Akasaka, je lahko zelo neprijetno. Raje imam nekaj čim bolj gladkega in z malo perforacijami. Tōshō tsuba (ščitniki, ki so jih izdelali kovači katan) so zelo lepi, ker so strogi, poleg tega pa so zelo udobni za trening.

MS: Ali imate kakšno prednost glede preostalih delov okvirja?

SK: Mislim, da moramo razlikovati med sabljo za občudovanje in sabljo za treniranje. Včasih me moji učenci vprašajo, če meditiram zen. Odgovorim jim, da ne. Meditiram, da razmišljam o svojem nihontō (japonskem meču), ga razstavim in skrbno očistim kos za kosom. To je moja meditacija. Trenirati je nekaj drugega, včasih vaš estetski okus ni pomemben, razmišljati morate o praktičnosti. Na primer, tsukamaki (s strunami) mora biti zelo debel, saya (ohišje) ne sme imeti kaerizuna (kos, ki je služil za pritrditev ohišja na pas in preprečuje premikanje) in menuki (okrasni deli na ročaju) morajo biti majhna in ne štrli med ročajem. Za vadbo tudi ni potrebno, da so rezila sablje izvrstno polirana. Včasih delam z napol poliranimi rezili, ker so cenejša.

MS: Ali menite, da je študij tsube ali tōsōguja lahko nekaj pomembnega za borilnega umetnika?

SK: Tako kot mora tesar poznati svoje orodje, mora tudi sabljač poznati svoje orožje. Pomembno ga je poznati, da ga znaš uporabljati, znati pa ga moraš tudi vzdrževati, razstavljati in čistiti.

MS: Kaj menite o tem, da bi začeli študirati tsubo in tōsōgu v Španiji?

SK: Zelo sem vesel, da je moj učenec Marcos Sala, ki sem ga sprejel kot člana svoje šole in ki sem ga posvojil kot sina ter mu dal svoj priimek in ga krstil z imenom Sekiguchi Kenryū, in ki vodi sedež moje šole v Španiji, začeti preučevati japonsko sabljo. Samuraj je moral študirati vojno umetnost, pa tudi kulturo, literaturo, umetnost in strategijo, to je tisto, kar se je imenovalo bunbu ryōdō. Veseli me, da ste to razumeli.


MS: Sekiguchi sensei, najlepša hvala, da ste privolili v ta intervju in za vaše odkrite odgovore.

SK: Za pošten protinapad morate postaviti iskreno vprašanje. Najlepša hvala za ta vprašanja, zastavljena iz srca.